چگونه بدون مضطرب و عصبی شدن سخنرانی کنیم؟

چگونه بدون مضطرب و عصبی شدن سخنرانی کنیم؟

سخنرانی در جمع می‌تواند در هر زمان و با هر سرعتی اتفاق بیفتد، این کار می‌تواند شامل بحثی کوچک بین اعضای خانواده یا دوستان یا یک سخنرانی کامل و جامع روی صحنه باشد. البته، این دو موقعیت متفاوت هستند. شما هنگام بحث با دوستان یا خانواده خونسرد هستید و حواستان جمع است اما ممکن است هنگام مواجه با جمعیت زیاد مضطرب و عصبی شوید.

اگر قبل از سخنرانی مضطرب ‌شوید، احتمالاً سخنرانی‌تان خراب خواهد شد و این امر روی پیامی که می‌خواهید به دیگران منتقل کنید تأثیر منفی می‌گذارد. ما در این مقاله نکات ساده‌ای را بیان می‌کنیم که کمک می‌کند از مضطرب شدن قبل از سخنرانی، پیش‌گیری کنید.

  • قبل از رفتن روی صحنه تمرین کنید.

بهترین روش برای مضطرب نشدن قبل از سخنرانی این است که چندین بار قبل از اجرای سخنرانی تمرین داشته باشید. این کار نه‌تنها احتمال خطا و اشتباه را برایتان کم می‌کند، بلکه به‌خاطر آمادگی قبلی، هنگام سخنرانی اعتمادبه‌نفس و خونسردی بیشتری نیز خواهید داشت.

مقابل آینه تمرین کنید. این کار به شما کمک می‌کند که زبان بدن خود را بشناسید و بدانید که هنگام سخنرانی چگونه هستید(که این موضوع خودش اهمیت زیادی دارد و هنگام سخنرانی باید آن‌را به‌خاطر بسپارید) و چه چیزهایی را کم دارید.

برای یک مخاطب که می‌تواند از دوستان  یا اعضای خانواده‌تان باشد، سخنرانی را انجام دهید تا آن‌ها خطاهایتان را بگویند و به شما برای آمادگی بیشتر کمک کنند.

  • به صورت آزمایشی روی صحنه اجرا کنید.

سعی کنید در همان محیطی که قرار است سخنرانی کنید، اجرای آزمایشی داشته باشید. این کار به شما کمک می‌کند با محیط سازگار و آشنا شوید و هنگام سخنرانی اصلی کمتر مضطرب شوید و هنگامی که در موقعیت سخنرانی اصلی قرار می‌گیرید دیگر محیط برایتان ناآشنا و غریبه نیست.

  • از متن سخنرانی‌تان به خوبی آگاه باشید.

از سخنرانی‌تان سرسری نگذرید. شما باید کلمه‌به‌کلمه‌ی آن‌را بدانید و از آن آگاه باشید. صرفاً از متن آگاه نباشید،‌ بلکه معنای آن‌را نیز بدانید؛ این همان دلیلی است که به‌خاطر آن نباید آمادگی برای سخنرانی را به تأخیر بیندازید. از آن سرسری عبور نکنید که اگر در موقعیت، چیزی باعث اضطرابتان شد،‌ حرف‌هایتان را فراموش کنید و نتوانید آن‌ها را به خاطر بیاورید و در نتیجه مضطرب‌تر و عصبی‌تر شوید.

  • از تمرینات خود ویدیو تهیه کنید.

تهیه‌ی ویدیو از تمریناتتان ایده‌ی خوبی‌ست. این کار به شما کمک می‌کند که بدانید قبل از قرار گرفتن مقابل حضار چگونه رفتار می‌کنید. سعی کنید همان چیزهایی را ضبط کنید که در موقعیت اصلی هم همان‌ کارها را انجام می‌دهید.

یادتان باشد که هیچ کس کامل نیست و مضطرب شدن امری طبیعی‌ست. باور داشته باشید که می‌توانید بر اضطراب خود غلبه کنید و سخنرانی‌تان برای همه شگفت‌انگیز خواهد شد.

حتی اگر با وجود بهترین تلاش‌هایتان، باز هم دچار اشتباه شدید، خونسرد باشید و اشتباه‌تان را تصحیح کنید. شما هستید که ناخدای کشتی و مالک جهان خود هستید.