چرا شفافیت (Transparency) در کسب‌وکار اهمیت دارد؟

چرا شفافیت (Transparency) در کسب‌وکار اهمیت دارد؟

شفافیت پایه‌های اعتماد را محکم‌می‌کند ( شفافیت اعتماد میسازد ) و در کارمندان این احساس را به‌وجود می‌آورد که برای شرکتی با استانداردهای بالای اخلاقی کار می‌کنند. براساس یک نظرسنجی که انجمن روان‌شناسان آمریکا در سال ۲۰۱۴ انجام داد، ۲۵ درصد از کارمندان، به کارفرمایان خود اعتماد ندارند. نیمی از آن‌ها معتقدند که کارفرما نسبت به آن‌ها و چشم‌انداز کلی شرکت صادق نیست.
هنگامی‌که شفافیت به فرهنگ یک شرکت افزوده می‌شود، کارمندان نسبت به چشم‌انداز شرکت درگیرتر و متعهدتر خواهند شد؛ به این دلیل که آن‌ها مأموریت شرکت را کاملاً درک می‌کنند و تمایل پیدا می‌کنند که ایده‌هایشان را به اشتراک بگذارند، خلاقیت خود را نشان دهند و نوآوری را برای دست‌یابی به هدف موردنظر به ارمغان بیاورند. قبل از سیستم های اتوماسیون یا ماشینی، همیشه افراد اولین و بهترین انتخاب برای اجرای راه‌حل‌ها هستند؛ زیرا تعهد، ارزش مداوم بیشتری را به فرایند اضافه می‌کند.
بنابراین این سؤال پیش می‌آید که یک شرکت چگونه می‌تواند ارزش کامل شفافیت را در محیط کار پیاده کند؟ پاسخ این است: از طریق ارتباطات. لطفاً توجه داشته باشید که منظور هر ارتباطی نیست؛ بلکه منظور ارتباطی مستقیم و روشن است که از بالاترین سطح صداقت و درستی برخوردار باشد. مهم است که این ارتباط، مانند یک خیابان دوطرفه باشد که در آن عبور و مرور جریان دارد. کارمندان زمانی بیشترین تعهد و اشتیاق را نسبت به کار خواهند داشت که رهبر ارشد مرتباً استراتژی، ارزش و وضعیت فعلی و واقعی شرکت را به‌روزرسانی‌کند و ارتباط‌سازی انجام ‌دهد. شرکت‌هایی که مسیر رهبری شفاف را اتخاذ می‌کنند، پیوند قوی‌تری از اعتماد و تعهد را از سَمت کارمندان خود دریافت می‌کنند و تلاش‌هایی را انجام می‌دهند که به شیوه‌ی دیگری حاصل نمی‌شوند.
شفافیت روابط را گسترش می‌دهد.
احتمالاً شنیده‌اید که افراد، خودِ شغل را ترک نمی‌کنند، بلکه مدیران مربوط به آن را ترک می‌کنند. روابط محکم با پایه‌هایی قوی، از نتایج شفافیت هستند. نتایج بررسی CareerBuilder در سال ۲۰۱۴ نشان داد که ۳۷٪ از ۳۰۰۸ کارمندی که مورد بررسی قرار گرفتند، به دلیل روابط ضعیف و کمبود اعتماد به‌نفس نسبت به عملکرد رئیس خود، تمایل داشتند که شغل خود را ترک کنند.
حال باید بپرسیم چگونه روابط را در محل کار بهبود ببخشیم؟ بهترین توصیه می‌تواند این باشد که محیطی باز داشته باشید که شفافیت را تقویت کند و ایده‌ها بدون قضاوت شدن به اشتراک گذاشته شوند. با وجود این‌که کار راحتی نیست، اما برنامه‌های آموزشی‌ای برای ارتقاء روابط محیط کاری وجود دارند و به افراد با هر پیش‌زمینه‌ای یاد می‌دهند که بدون قضاوت‌کردن با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. باز نگه‌داشتن فضای دفتر، ثابت نگه داشتن جریان ارتباطی‌برای پیش‌گیری از افزایش تنگناها یا مشکلات است. این موضوع برای مدیر ارشد، بدان معناست که با کارمندان، هم‌چون مردم ارتباط برقرار کند. بهتر است با هم مکالماتی معنادار داشته باشند تا هم اعتماد یکدیگر را جلب کنند و هم پایه و اساس اعتمادبه‌نفس را برای هر شخص در راستای رسیدن به موفقیت بالا ببرند. زمانی‌که این خط ارتباطی باز را ایجاد می‌کنید، شاهد تغییری در حالت و حتی فرهنگ شرکت خود خواهید بود.
شفافیت بهره‌وری را افزایش می‌دهد.
هنگامی‌که از بسیاری از کارمندان پس از چند سال سؤال کردند،‌حس می‌کردند که کارفرمایان آن‌ها در مورد دیدگاه‌شرکت با آن‌ها صادق نبوده‌اند و اطلاعات صحیح را برای موفقیت آن‌ها در کارهایشان ارائه نداده‌اند. این امر اعتماد را کم می‌کند و سطح تعهد آن‌ها نسبت به استفاده از تمام توان برای کار، شدیداً افت می‌کند.
مدیر ارشد باید در مورد دیدگاه‌، مأموریت و ارزش‌های شرکت، نسبت به کارمندان شفاف باشد. رهبری شفاف از مدیرعامل شروع می‌شود. اطلاعات انتقادی‌ای که در بالا بیان شدند باید به وضوح ارائه شوند تا کارمندان، اعتماد و تعهد کامل پیدا کنند و خودشان را برای دست‌یابی به اهداف شرکت مانند یک تیم تلقی کنند. شرکت‌ها باید برنامه‌های آموزشی ترتیب دهند که هرکس مسؤلیت هم‌تراز شدن با ارزش‌ها، دیدگاه و مأموریت شرکت را بر عهده بگیرد. سرمایه‌گذاری روی افراد اصلی، ارزان‌تر خواهد بود و به ‌مراتب از سرمایه‌گذاری روی افراد جدید بهتر است.
شفافیت نوآوری را تقویت می‌کند.
تفاوت بین شرکت‌هایی نظیر آمازون و اپل نسبت به بقیه‌ی شرکت‌ها در چگونگی پیش‌گیری و حل مشکلات و ارائه‌ی ایده‌های جدید برای به‌دست گرفتن بازار به شیوه‌ای مناسب است. هدف اصلی یک رهبر شفاف باید این باشد که نقاط قوت و نفوذ کارمندان را بشناسد تا با مجموع آن‌ها مشکلات بزرگ‌تر و پیچیده‌تر را حل کند. بهترین راه‌حل‌ها و نوآوری‌های شما از درک واقعی چیزهایی که باعث می‌شود افرادتان نقاط قوت و نفوذشان را به کار بگیرند، نشأت می‌گیرد. مهم است که افراد از مناطق امن خود بیرون بیایند اما نباید روی ضعف‌هایشان باقی بمانند. موقعیت‌هایی که به آن‌ها اجازه می‌دهد تا نقاط قوت خود را تقویت کنند، نوآوری را پرورش دهند و خلاق‌تر باشند تا موفق شوند. وقتی کارمندان احساس کنند در ریز جزئیات نیز تحت کنترل هستند یا مدیر به آن‌ها اعتماد ندارد، در نتیجه تلاش کمتری می‌کنند، بهروه‌وری کمتری خواهند داشت و بیشتر احتمال دارد که سازمان را ترک کنند. از سوی دیگر، کارمندانی که توسط مدیر خود توانمند می‌شوند و حس اعتماد به آن‌ها داده می‌شود، کارآمدتر عمل می‌کنند، بیشتر تلاش می‌کنند و همیشه فراتر از انتظارات رفتار می‌کنند؛ آن‌ها احساس می‌کنند که بخشی از یک موضوع بزرگ هستند و اغلب وظایف خود را به‌موقع انجام می‌دهند و در محیط کار برای انجام کارها در بالاترین سطح، اعتمادبه‌نفس بیشتری خواهند داشت.
پس چه چیز دیگری برای برقراری ارتباط با آن‌ها در راستای تقویت نوآوری از اهمیت برخوردار است؟ مهم است که به کارمندان‌تان اجازه دهید در زمینه‌ی مشکلات شرکت ورود کنند؛ یا به شما در این زمینه کمک کنند یا برایتان راه‌حلی ارائه ‌دهند. بعلاوه،‌در این‌صورت سریع‌تر به نتیجه می‌رسید تا این‌که بخواهید خودتان به‌تنهایی، صرفاً برای این‌که نمی‌خواهید دیگران بدانند که مشکل بزرگی وجود دارد، وقت زیادی صرف کنید. شفاف بودن یک ضعف نیست، بلکه در هسته‌ی اصلی کار،‌یک قوت به‌حساب می‌آید. به‌اشتراک گذاشتن ایده‌ها و اطلاعات، به شرکت‌ها چشم‌اندازی جدید،‌ایده‌هایی جدید و بینشی بهتر می‌دهد. اگر یاد بگیرید که باز و صادق باشید، مسائل سریع‌تر و کارآمدتر حل می‌شوند. در زیر لیستی از پیشنهادات برای بهبود نوآوری و اعتماد به سازمان شما آورده شده است:
۱. ابتدا روی افراد خود سرمایه‌گذاری کنید و سپس به بیشترین توسعه برسید.
۲. مطمئن شوید که خط‌مشی‌ها و رویه‌های فعلی شما درست هستند و حس اعتماد به‌وجود می‌آورند.
۳. دست از کنترل کردن کامل افراد بردارید و به‌ صورت استراتژیک از نقاط قوت افراد به‌عنوان عضوی از یک تیم، برای رسیدن به حداکثر کارایی استفاده کنید.
۴. اطلاعات را به اشتراک بگذارید و همیشه در هر موقعیتی صادق باشید، مهم نیست که چقدر بد بنظر برسد؛ فعالانه عمل کنید، نه انفعالی.
این دلایل ارائه شده، نه‌تنها به نفع شخص شما، بلکه به نفع تمام افراد سازمان است. پیاده‌سازی شفافیت در سازمان، هزینه زیادی دربرندارد. هنگامی‌که صادق و باز هستید و به‌طور مؤثر با تیم‌تان ارتباط برقرار می‌کنید، شاهد پیشرفت‌های بزرگی خواهید بود. همیشه تلاش تیمی در بلند مدت غالب خواهد شد. با حفظ افراد در یک حلقه‌ی همکاری یکسان، محیطی باز ایجاد کنید تا به‌جای مدیریت مشکل، راه‌حل ارائه دهید. زمانی که شفافیت بخشی از فرایند و هر محله از کار می‌شود، آنگاه کسب‌وکار شما آماده است تا به سطح بعدی برود.