هفت سؤال مهم که باید از کسانی‌که آن‌ها را تحسین می‌کنید بپرسید

هفت سؤال مهم که باید از کسانی‌که آن‌ها را تحسین می‌کنید بپرسید

تصور کنید در یک آسانسور یا موقعیتی هستید که یکی از افرادی که آن‌ها ‌را تحسین می‌کنید، در کنار شما قرار دارد، اشخاصی مانند Warren Buffett، Elon Musk  یا حتی  Bill Gates! آیا شما کسی هستید که دستپاچه می‌شوید و نمی‌توانید چیزی بگویید یا برعکس سؤالاتی کوتاه و هوشمندانه از آن‌ها می‌پرسید؟

این‌که شما چنین افرادی را از نزدیک ملاقات کنید بعید به‌نظر می‌رسد، اما احتمالاً اشخاص دیگری نیز هستند که آن‌ها را تحسین می‌کنید. اشخاصی مانند یک پیشروی ملی در زمینه‌ی تخصصی شما یا مدیر ارشدی که در اداره‌ی شما کار می‌کند.

در این‌جا سؤالاتی را برای شما بیان می‌کنیم که می‌توانید آن‌ها را از چنین اشخاصی بپرسید:

۱.  بزرگترین عاملی که منجر به موفقیت شما شده است، کدام است؟

موفقیت برای هرکسی متفاوت است، اما ما همیشه مایل هستیم که بدانیم آدم‌ها چگونه به جایگاه فعلی‌شان رسیده‌اند. شاید داستان‌های آن‌ها به شما مسیرهای جدیدی را نشان دهند؛ جوابی که دنبالش بودید را از آن ها بگیرید؛ یا به شما انگیزه بدهند که به‌سمت سختی‌ها بروید. هم‌چنین، این پاسخ‌ها، شما را با ارزش‌ها و اولویت‌های آن‌ها آشنا می‌کنند.

۲. عادت‌های موفقیت‌آمیز شما کدام‌اند؟

این‌که از آدم‌های موفق در مورد عادت‌های روزانه‌شان سؤال کنید، به شما برای روزمرگی‌هایتان ایده می‌دهد. پاسخ‌ها به این سؤال مبهم و سخت نیستند و معمولاً فعالیت‌هایی هستند که هرکسی می‌تواند آن‌ها را انجام دهد. از قدیم گفته‌اند، ما همان چیزی می‌شویم که مکرراً آن‌را انجام می‌دهیم. بنابراین، برتری، یک کیفیت نیست، بلکه یک عادت است و افراد موفق آن‌هایی هستند که عادات موفق‌آمیز دارند.

۳. در طی مسیر موفقیت، چه اشتباهاتی را مرتکب شده‌اید؟

این سؤال یکی از مهم‌ترین چیزهایی‌ست که می‌توانید از کسی بپرسید؛ زیرا به شما این امکان را می‌دهد که از تجربه‌های دیگران درس بگیرید. اگر اغلب این سؤال را بپرسید و به‌ جواب‌ها دقت کنید، به شما کمک می‌کند که خودتان کمتر دچار اشتباه شوید؛ به بینشی خواهید رسید که بتوانید بدون خطا و محاسبات غلط، کارها را انجام دهید.

۴. سخت‌ترین تصمیمی که تاکنون گرفته‌اید، چه بوده است؟

اکثر افراد موفق، در شرایط سخت برای تصمیم‌گیری قرار گرفته‌اند که مجبور شده‌اند بین راه‌های سخت یکی را انتخاب کنند. دانستن چرایی و چگونگی انتخاب‌های آنان به شما بینشی دقیق نسبت به روند کارها و اولویت‌ها می‌دهد و کمک‌تان می‌کند که برای تصمیم‌گیری در موقعیت‌های سخت پیشِ رو آماده باشید. در پایان روز، این لحظات تصمیم‌گیری شما هستند که موفقیت‌تان را شکل می‌دهند.

۵. بهترین نصیحتی که می‌توانید بگویید، چیست؟

بعضی‌ها به این سؤال که پایان آن باز است، جواب‌های بهتری می‌دهند، اما اگر جواب‌ها مرتبط باشند، شما را به موارد مهمی می‌رسانند. پاسخ‌ها را گردآوری کنید و برای خودتان نگه دارید و آن‌ها را مرتب مرور کنید.

۶. اگر بخواهید این مسیر را دوباره بپیمایید، چه کاری را متفاوت از دفعه‌ی قبل انجام می‌دهید؟

افراد موفق خودآگاه هستند و ممکن است قبلاً در مورد این سؤال فکر کرده باشند. انتظار این را داشته باشید که از بازگو کردن برخی اشتباه‌ها یا شکست‌هایشان خودداری کنند؛ اما افراد موفق می‌دانند که شکست و اشتباه، بهترین معلمان ما هستند. در عوض بسیاری از آدم‌ها فکر می‌کنند که کاش شانس‌های بیشتری داشتند و جسورتر بودند.

۷. می‌توانید به من یکی از تغییراتی که باید انجام دهم تا بتوانم به موفقیت نزدیک‌تر شوم را بگویید؟

بهتر است این سؤال را از کسی بپرسید که با شما و کارتان تقریباً آشنا باشد. پیشرفت نیازمند تغییر است و گاهی اوقات، سخت‌ترین بخش کار همین است که بفهمیم چه چیزی باید تغییر کند. اکثر افراد موفق، شکرگزار داشته‌هایشان هستند و از این‌که دانش و تجربه‌ی خود را به دیگران بگویند خوشحال می‌شوند. منابع به راحتی از دست می‌روند، پس آماده باشید تا بیشترین استفاده را از فرصت‌ها ببرید، مخصوصاً زمانی‌که در کنار افرادی قرار می‌گیرد که آن‌ها را تحسین می‌کنید.